Geziler

Afrika’nın gizemli ülkesi: Fas

Hem Akdeniz’e hem de Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan Afrika’nın gizemli ülkesi Fas, Endülüs’ün esintilerinin her an yanı başınızda yaşayabileceğiniz bir ülke. Krallıkla yönetilen ülkede değişik kültürleri aynı anda yaşayabilirsiniz

Sömürgenin etkisi devam ediyor

1956 yılında Fransa’dan bağımsızlığını alan Fas’ın endüstrinin önde gelen şirketlerini barındırıyor. Fransa’nın sömürgesinden kurtulmasına rağmen, ülkenin her yerinde Fransız izlerine rastlamak mümkün. Öyle ki ülkede okullarda sözel dersler Arapça sayısal dersler ise Fransızca öğretiliyor. Bundan dolayı Fransızlara olan ilgi büyük. Ülkenin en dikkat çeken özelliklerinden birisi de kadınların oranın erkeklerden fazla olması. Ülkede kadınlar, nüfusun yüzde 60’lık dilimini oluşturuyor.

Yer altı hizmetleri Türklerde

Fas ile Türkiye arasında son yıllarda gelişen ikili ilişkilerin yansımalarını ülkede görmek mümkün. Dört yıl öncesine kadar iki ülke arasında ihracat rakamları 300 Milyon dolar seviyesindeyken bu rakam bu yıl itibariyle 1 Milyon 300 bin Dolar’a ulaştı. Bu rakamın kısa süre içerisinde 3 Milyon dolara ulaşması hedefleniyor.  BİM marketlerinin ülkede 70 şubesi bulunuyor. Bunun yanı sıra TEKFEN Holding dünyanın fosfat rezervinin dörtte üçüne sahip ülkede fosfat boru hattı döşeyecek ve gübre tesisi kuracak. MAKYOL ve DOĞUŞ grupları da ülkede yer altı yatırımlarında önemli yer ediniyor.Rabat- Kazablanka otoyolu ve Kazablanka Tramvay hattı da Türk şirketleri tarafından yapıldı.

Türk dizileri turizm elçisi gibi çalışıyor

Arap Baharı’nın teğet geçtiği ülkelerden biri olan Fas’ta Türkiye rüzgârı esiyor. Ülkede yayımlanan Aşk-ı Memnu ve Muhteşem Yüzyıl dizeleri sayesinde Türkiye’ye ve Türklere ilgi patlaması yaşanıyor. Dünyanın 1942’de çekilen aşk filmi ‘Casablanca’ adlı sinema yapıtıyla tanıdığı Fas’da, şimdi de Türk dizi ve sinema filmleri tam bir turizm elçisi gibi görev yapıyor. Dizilerin etkisiyle uçak seferleri her geçen gün artıyor. 1993 yıla kadar iki ülke arasında direk seferler yapılmazken son yıllarda bu ülkeye karşılıklı olarak haftada 17 sefer düzenleniyor. Türk Hava Yolları Kazablanka’ya her gün sefer düzenliyor ve uçaklarda yer bulmak kolay değil.

Kırmızı şehir Marakeş

Ülkenin ilk başkenti olma özelliğini taşıyan şehir Atlantik ile Fas arasında bir geçiş noktası oluşturmakta. Sekiz yüzyıldan fazla geçmişe sahip Marakeş ülkenin tüm dokusunu taşıyan otantik bir şehir. Djemaa el Fna meydanı dünyanın en faal alanlarından biri olma özeliğini taşıyor. Geniş bir açık hava restorandı görünümünde olan meydanda kobra yılanlarla danslar, akrobatlar, hikâye anlatıcıları, dansçılar ve müzisyenleri görmek mümkün. Şehirde yerleşim yerlerinin tamamı “kırmızı”. Tarihi yapıyı korumak adına bu şehirde kırmızı renkler dışında diğer renklerin kullanılması uygun görülmemiş.

Dar’ül  beyda – Kazablanka

Kazablanka İspanyolca’da, Dar’ül Beyda ise Arapça’da Beyaz Ev anlamına geliyor. Kazablanka, sahip olduğu tarih, kültürel dokusu ve tüm ihtişamıyla görülmesi gereken bir şehir. Fas’ın ticari başkenti konumunda olan şehir, Atlas Okyanusuna olan kıyılarıyla görkemli bir atmosfere sahip. Şehirde 1980 yılında yapımına başlayan ve 1993 yılında yapımı sona eren Hasan II cami Fas’ın simgesi konumunda. 100 bin kişini aynı anda namaz kıldığı cami, ince işlemleriyle güzel bir görüntüye sahip. Cami Atlas okyanusunun bir kısmı doldurularak yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı