Geziler

Bedellide yol izni kaç gün? Ne kadar maaş ve yol parası alacaksınız?

Bedelli askerlik ile ilgili yazdığım yazının ilgi görmesinin ardından gelen sorulara yanıt vermek istedim. En çok gelen, “Sevk kağıdında Deniz Piyade yazıyor. Ben Bahriyeli olacak mıyım?” sorusuydu. Evet, askerlik hizmetinizi Bahriyeli olarak yapacaksınız. Kışlaya girişte size verilen ilk tanıtım broşüründe “Bu kapıyı geçtikten sonra birer Bahriyeli olacaksınız” yazıyor olacak.

HEM DENİZCİ HEM DE BAHRİYELİ

Hem bir denizci, hem bir bahriyeli hem de bir levent olacaksınız. Temel askerlik eğitimi bu çerçevede verilecek. Tüm kayıt işlemleri Deniz Kuvvetleri Komutanlığı sistemi üzerinde yürütülecek. Size verilen dosyalardaki bilgiler görevli erbaşlar tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı internet sitesi üzerine işlenecek.

İLK YAZI: BEDELLİ ASKERLİĞİNİ DENİZCİ OLARAK YAPACAKLARI NELER BEKLİYOR

ASKERLİK SÜRESİ 15 DEĞİL, 21 GÜN

“İkinci soru askerlik süresi 15 güne mi indi?” Bedelli askerlik yerlerinin açıklanmasının ardından en çok merak edilen soru buydu. Askerlik 15 güne inmedi. Temel Askerlik Eğitimi’ni 21 gün boyunca yapacaksınız. e-devlet üzerinde “ASAL Bedelli Sınıflandırma Sonuç Sorgulama” ekranına girdiğinizde “Sevk Başlangıç” ve “Sevk Bitiş” tarihleri yer alıyor. Bu tarih arasında 15 gün olduğu için birçok arkadaşımız askerlik süresinin 15 gün olduğunu düşündü. Bu tarihler Sevk Belgesi’ni alma tarihleriniz. Yani iki tarih arasında e-devlet ve askerlik şubesinden sülüsünüzü almanız gerekiyor. Örnek vermek gerekirse aralık ayında askerlik hizmetini yerine getirecek arkadaşların sorgu ekranında “Sevk Başlangıç Tarihi; 07/12/2018”, “Sevk Bitiş Tarihi; 22/12/2018” yer alır. Bu tarihler üzerinden sevk belgesi almanız gerekiyor. Bu tarihten önce askerlik şubesi ve e-devlet üzerinden bu belgeyi oluşturamazsınız.

YOL İZNİ NASIL HESAPLANIYOR

e-devlet üzerinden ya da askerlik şubesi üzerinden alacağız “Sevk Belgesi”nde yol izninizin ne kadar olacağı yer alıyor. Aynı belgede hesabınıza yatacak olan yol ve iaşe bedeli de belirtiliyor. Peki, bunlar nasıl hesaplanıyor. Önce yol izni ile başlayayım. İkametgâh ettiğiniz adres ile görevlendirildiğiniz askeri birlik arasındaki mesafe 800 kilometreden az ise 1 gün, 800 kilometre ile 1600 kilometre arasındaysa 2 gün, 1600 kilometreden fazlaysa 3 gün yol izni verilir. Bu izin temel askerlik eğitiminden düşülür. Yukarıda örnek verdiğim sevk tarihlerini esas alırsak “Sevk Başlangıç Tarihi” üzerine aldığınız yol iznini ekliyorsunuz. 2 gün yol izni verilmişse birliğinize teslim tarihiniz 25/12/2018 olacak.

Ben ne kadar yol izni aldım? İstanbul’da ikametgâh ettiğim için bana iki gün yol izni verildi. Sevk Tarihim 06/10/2018 olarak açıklandı. Ben birliğime 09/10/2018 tarihinde teslim oldum.

NE KADAR YOL PARASI ALACAĞIZ?

Sevk Belgesi’nde iaşe bedeli ve yol bedeli olmak üzere iki ödeme yapılacak. Bu ücretler de yine ikametgâh adresiniz ile görevlendirildiğiniz askeri birlik arasındaki mesafenin demir yolu ile olan uzaklığına göre hesaplanıyor.  Sevk Başlangıç Tarihi açıklanmasının ardından bir kaç gün içerisinde bu ücreti adınıza yatırılıyor. Bu ücreti herhangi bir PTT şubesinden almanız gerekiyor. Bu ücrete ihtiyacınız olmasa bile bunu almanız gerekiyor.

Ben ne kadar yol ve iaşe aldım? Ben 100 TL yol ücreti, 42,24 TL de iaşe bedeli aldım. PTT’ye adıma yatırılan ücret 142,24 TL’idi. Bu ücreti askerlik hizmetine başlamadan önce aldım.

ASKERLİK MAAŞI VERİLECEK

Her ne kadar bedelli askerlik yapacak olsanız da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kendine has uygulamaları var. Bunlardan taviz verilmiyor. Görev yaptığınız süre boyunca askerlik maaşınız hesaplanıyor. Askerlik hizmetinin bitmesinin ardından bu maaşınız sizden istenen IBAN adresine yatırılıyor. Askere gitmeden önce IBAN numaranızı yanınıza almanızda fayda var. Eğer bu IBAN adresini vermezseniz gönderilen ücret adınıza PTT’ye gönderiliyor. Buradan bir kesinti oluyor. Son olarak bir not aktarmam gerekirse o kan grubunuz ile ilgili. Kan grubunuzu  bilmiyorsanız öğrenerek gitmenizde fayda var.

Ben ne kadar maaş aldım? Askerliğimin bitmesinden 15 gün sonra “İSKENDERUN DENİZ EREĞTİM ALAY KOMUTANLIĞI” tarafından daha önce verdiğim banka hesabıma “131.12” liralık maaşım yatırıldı.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı