Haberler

Cennet vatanın yolcusu

15 Temmuz gecesi beraber gazeteden çıktık. Servise bindik. Elinde sigarasıyla servisten içeri girince biraz burun kıvırdım. Çantasını koltuğuna bıraktı, sigarası bitince servise döndü. Benim önümdeki koltuğa oturdu. Çok yorgundu başını koltuğa dayadı. Servis Topkapı’dan çıkıp Edirnekapı’ya doğru gelince birden irkildi, telefona sarıldı. Gazetedeki arkadaşları aradı. Pazar Eki’nde çıkacak olan yazısı ile ilgili bir kaç tashih vardı onların düzeltilmesi istedi. Tekrar koltuğa kafasını koydu.

Uykuya dalmıştı.. Boğaziçi köprüsüne gelince arkadaşlar uyardı. Servis şoförü onun ineceği yeri biraz geçmişti. Çatasını sağ omuza alarak araçtan indi. Her zaman olduğu gibi güler yüzü ile selamladı herkesi. “Allahaısmarladık…” Boğaziçi Köprüsünden indikten sonra Çengelköy’de yeni taşındığı evine gidecekti. Buraya yeni gelmişti. Önceki evinin sahibi kedilerden hazzetmediğinden taşınmıştı.

Araç tekrar hareket edince spor servisindeki bir arkadaş, “Uzun yıllardır yüzünün tebessüm etmediği bir ana şahitlik etmedim” dedi. Tabi bunları sonradan söylemek biraz tuhaf geliyor. O indikten sonra “Acaba yarına kimimiz çıkacak” diye içimden geçirdim. Sabaha doğru şehit olduğu haberini aldık. Allah mekanını cennet eylesin. Yunanistan ordusunda “Askerlik yapmam” diyerek yunan vatandaşlığından çıkmıştı. Türkiye’deki yetkililer ona vatandaşlık sözü vermiş ancak bu sözü yerine getiremeyince de kimliksiz ve vatansız kalmıştı. Ömrünün uzunca yılını böyle yaşadı. 15 Temmuz gecesi vatansız ve kimliksiz olarak şehit düştü. Ama en güzel kimliğe en güzel vatana gitti. Kimliği şehit, vatanı cennet oldu.

Şüphesiz biz Allah’tan geldik ve o’na döneceğiz  “İnna lillah ve inna ileyhi raciun”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı