Geziler

Tuna ve Sava’nın taçlandırdığı şehir: Belgrad

Güneydoğu Avrupa’da yer alan Sırbistan Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Macaristan, Makedonya, Karadağ ve Romanya ile sınır komşusu. İnsanı dinlendiren asma bahçeleri, yemyeşil ovalara kurulu manastırları, nehirleri, gölleri ve kaplıcalarıyla insanı etkileyen bir ülke olan Sırbistan…

Yaklaşık 500 yıl Osmanlı himayesinde kalan Sırbistan’da hala Osmanlı izlerini görmek mümkün. Ülkenin değişik yerlerinde ortak tarihimizi yansıtan birçok yapı mevcut. Bunlar arasında en önemlisi Karlofça antlaşmasının imzalandığı Sremski Karlovci kasabası.

Güneydoğu Avrupa’da yer alan Sırbistan Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Macaristan, Makedonya, Karadağ ve Romanya ile sınır komşusu. İnsanı dinlendiren asma bahçeleri, yemyeşil ovalara kurulu manastırları, nehirleri, gölleri ve kaplıcalarıyla insanı etkileyen bir ülke olan Sırbistan’da Osmanlı izlerini görmek mümkün. 7 Milyonlu nüfuslu olan ülkede Türklerin sayısı oldukça az. Başkent Belgrad’ta 200 Türk yaşıyor. Ülke genelinde ise 350 Türk yaşıyor. Bu rakam yaz aylarında artıyor.

İşsizlik büyük sorun

Ekonomik olarak sıkıntıda olan ülkede işsizlik oranı oldukça yüksek. Belgrad bölgesinde yüzde 20,8, Voyvodina Özerk Bölgesi’nde yüzde 24,2, orta Sırbistan’daki Şumadiya’da ve batı Sırbistan’da yüzde 23,2, güney ve doğuda ise yüzde 26,6 oranında olan işsizlik rakamı bazı bölgelerde yüzde 28’lerde. Daha alt kesimlerde ise bu rakam yüzde 56 civarında olduğu kaydediliyor. İşsizlik oranın yüksek olmasına rağmen ülkedeki suç oranları düşük.

Yatırım için uygun bir bölge

Türkiye’deki yatırımcılar için uygun bir yer olan Sırbistan özellikle maden işlemeleri alanında önde yer alıyor. Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği potansiyelinin güçlendirilmesi için başlatılan adımların olumlu ilerlediğini söyledi. Sırbistan’ın yatırıma ihtiyaç duyduğunu dile getiren Büyükelçi Bozay, bu konuda Türk yatırımcılara destek olduklarını söyledi. Hesaplı risk alma dönemlerinde yatırımcılara destek verdiklerini dile getiren Büyükelçi, Türkiye’nin Sırbistan için büyük bir öneme sahip olduğunu kaydetti. Büyükelçi, ülkede turizm yatırımlarının da düşük olduğunu belirtti.

Yüz binlerce turist geliyor

Her yıl Sırbistan’dan Türkiye’ye yüz binlerce turist geliyor. Türkiye’den ise 20 bin kişi burayı ziyaret ediyor. Bu duruma dikkat çeken Sırbistan Ulusal Turizm Organizasyonu Direktörü Gordana Plamenac, Sırbistan’ın gezilmesi gereken bir yer olduğunu ve Türkiye’den turist çekmeyi hedeflediklerini söyledi. Plamenac, “Bu sene ülke olarak İstanbul turizm fuarına katıldık. Bu fuara katılmayı uzun süredir düşünüyorduk. Türk Büyükelçiliği ve Türk Hava Yolları sayesinde bu sene fuara katıldık. Bu fuarda bizim olmamamız gerektiğini düşündük. Türkiye’ye burada yaklaşık olarak her yıl 100 binin üzerinden turist gidiyor. Umut ediyoruz bu sayı kadar da Türkiye’den de ülkemize turist gelir. Bunun için tüm çalışmalarımızı yapıyoruz” diye konuştu.

BELGRAD BÜYÜKELÇİLİĞİ

Belgrad Büyükelçimiz Mehmet Kemal Bozay, Türkiye’den gelen gazetecileri ağırladı. Büyükelçi Bozay, daha önce Tahran Büyükelçiliği, Ljubljana Büyükelçiliği, Tel Aviv Büyükelçiliği’nde görevlerinde bulundu.

KNEZ MİHAYLOVA CADDESİ Şehrin görülmeye değer tarihi ve turistik yerleri, genel olarak eski şehirde konumlanmıştır. İsmini, Prens Knez Mihaylo Obrenoviç’ten alan Knez Mihaylova Caddesi, şehrin en gözde yerlerindendir. Araç trafiğine kapalı olan cadde, şehrin turistik merkezi ve bir nevi buluşma noktasıdır.
Sresmki Karlovci Burası Osmanlı tarihinde önemli bir yere sahip olan Sresmki Karlovci kasabası. Yoldan geçen köylü bir kadın biz gazetecileri görürken verdiği tepki.

PARLAMENTO BİNASI Bu bina Sırbistan Parlementosunun Binası. Başkent Belgrad’da yer alan Parlemento binasının hemen karşısında da Belgrad yerel meclisinin binası var.
TAŞ MEYDAN Knez Mihaylova Caddesi’nin bitiminde başlayan Belgrad Kalesi (Kalemeydan), Knez Mihaylova Caddesi ile birlikte Belgradlıların ve turistlerin en fazla ilgi gösterdiği yerlerdendir. Bugün şehrin sembolü sayılan Kalemeydan, tarihi öneminin yanı sıra eşsiz manzarası, parkı ve doğasıyla Sırbistan ve Belgrad’ın kalbidir. Belgrad Kalesi’nin, İstanbul, Zindan, Leopald ve Saat Kapısı olmak üzere 4 kapısı vardır. Kale’nin son sahipleri Avusturyalılar ve Osmanlılar olmuştur. Kale içinde yer alan Damat Ali Paşa Türbesi, Osmanlı Dönemi’ni yansıtan en önemli tarihi yapıdır.
BAYRAKLI CAMİ Bayraklı Camii Belgrad’da bulunan 250 camiden günümüzde ayakta kalan tek camidir. Belgrad Tapu Defterine 1212 (1797-1798) senesinde dercedilmiştir. Asıl inşa tarihi bilinmemektedir. Camiyi Kanuni’nin şehri muhasara ederken yaptırdığı yolunda bir kanaat olduğu gibi, başka bir rivayete gore de, Viyana kuşatmasından sonra, Avusturya işgalinin ardından II. Sultan Süleymanzamanında 1690’da inşa olunduğudur.
AZİZ SAVA KATEDRALİ Belgrad’da bulunan bir Ortodoks kilisesidir. Kilise, Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu ve Orta Çağ Sırbistan’ında önemli bir kişilik olan Aziz Sava’ya ithaf edilmiştir. Katedralini yapımı halen devam ediyor.
Bu yerde Albert Einstein bir süre konaklamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı